Home » „Протегнатата ръка остава“: Коментар на български евродепутати след доклада за РСМ, в който отпаднаха „македонски език и идентичност“

„Протегнатата ръка остава“: Коментар на български евродепутати след доклада за РСМ, в който отпаднаха „македонски език и идентичност“

by storm

Европейският парламент гласува с голямо мнозинство от 461 гласа доклада за напредъка на Република Северна Македония. Той беше приет заедно с трите поправки, които заличават споменаването на „македонска идентичност и език“. Министерство на външните работи оцени решението като потвърждение, че Европарламента е безпристрастен и независим орган, ангажиран с проследяване на напредъка на реформите, тъй като именно те трябва да бъдат във фокуса на властите на Скопие. Република България последователно подкрепя европейската перспектива на всички държави от Западните Балкани, на основата на обективните критерии за членство и при стриктно прилагане на принципа на собствените заслуги, се казва още в позицията.

Ивайло Вълчев, евродепутат „Европейски консерватори и реформисти“: „Победи здравият разум. Ние сме далеч от всякаква идея да го гледаме като футболен мач или нещо такова, в което сме победили, да развяваме някакви байраци. Този парламент показва, че се занимава със строги прагматични материи и отказва да се занимава с идеологически въпроси и съответно да подарява риторика за вътрешна употреба, на която и да е страна.“

Андрей Ковачев, евродепутат от ЕНП: „Смятам, че такива текстове, свързани с признаване на идентичност, на език, щяха да бъдат прецедент. Това не е работа на Европейския парламент, който не е нито Академия на науките или пък Институт по история или пък по лингвистика, за да дава някакви сертификати, които да бъдат после и грешно интерпретирани като многовековни, което видяхме, за съжаление, от страна на предмера на РСМ, който в последните няколко седмици се занимаваше само с това, да казва всеки ден как Европейския парламент щял да признае многовековна идентичност и многовековен език с ясното явно съзнание, че желае да ни провокира по този начин. Най-голямата гаранция за бързата интеграция на Република Северна Македония в ЕС е изпълнението на заключението от 2022 година, включването на българите не само в преамбюла, но и във всички части на Конституцията, където се изброяват частите от народи и изпълнението на договора заедно с протоколите, което е пък част от преговорната рамка, приета от Северна Македония. Това е гаранцията. Те искат и една допълнителна гаранция. И ние им дадохме и допълнителната гаранция. Това е единодушното решение на българското Народно събрание, в което казва българското Народно събрание, че България няма допълнителни условия, няма сега и няма да има и в бъдеще, освен европейските условия, които са залегнали в заключението на Съвета от 2022 година и изпълнението на преговорната рамка, където е пък изпълнението на договора между България от 2017 година между господин Борисов и господин Заев, и двата протокола към него, да се надяваме, че ще има и трети, и четвърти протокол, защото по този договор трябва да има всяка година междуправителствени срещи, които да допринасят за добросъседството и за приятелството. Нашата протегната ръка остава, винаги е била, остава и ще остане и се надяваме много да се преодолее този момент на противопоставяне и както господин Вълчев каза, такова нещо не трябва да се случва друг път.“

Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“: „Моето виждане е, че в една страна, ако има политически консенсус и под това разбирам истинска воля да върви нанякъде, винаги ще се намерят сили, които да я заведат там. Тоест да се изпълни целта. Ако целта е Северна Македония да бъде част от ЕС, със сигурност опозицията и управляващите ще седнат на една маса и ще направявят така, че да бъдат рано или късно част от ЕС. Обаче ако има разнопосочно мислене, търсят се винаги стари проблеми, слагат се на масата или се отлага тяхното решаване, във всички случаи ще има и много други оправдания, които ще търсят вината някъде другаде, а не в собствената си държава. Моят апел и като докладчик винаги е бил такъв: пътят на Северна Македония е такъв, какъвто са го определили, той е свързан с ЕС, но този път не е гарантиран, за него трябва да работят ежедневно всички, за да може в крайна сметка тези достижения на ЕС да са в интерес и да се чувстват като европейци македонските граждани.“

Вижте прякото включване на Йоана Левиева

Прочетете също