Home » Прозорец за дипломацията: Иран и Европа в разговор за ядрената програма

Прозорец за дипломацията: Иран и Европа в разговор за ядрената програма

by storm

Ключова среща в Женева на осмия ден от началото на ескалацията между Израел и Иран. Иранският външен министър Абас Арагчи сяда на масата за преговорите с европейски дипломати.

Заедно с външните министри на Франция, Великобритания и Германия, а също и върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас, той се очаква да изложи позицията на Техеран за ядрената им програма. Макар на този етап разговори между Иран и Съединените щати да не са планирани, се твърди, че от Вашингтон са съгласували позицията си с европейските дипломати преди началото на днешната среща.

Доналд Тръмп отвори прозорец за дипломацията – с тази заявка британският външен министър Дейвид Лами пристигна в Женева за срещата с иранския външен министър Абас Арагчи. Думите му идват след като от Белия дом съобщиха, че американският президент ще реши дали Съединените щати ще атакуват Иран в рамките на следващите две седмици.

„Винаги сме били отворени към разговори с Иран, но ключово за тях е Техеран да се откаже от ядрената си програма. Топката е в полето на Иран, а Израел винаги ще може да разчита на нас да ги защитаваме“, каза Йохан Вадефул, външен министър на Германия.

Според американски медии, Доналд Тръмп е одобрил плана за удари срещу Иран, но го е поставил на пауза, защото продължава да вярва, че е възможно Техеран да се откаже от ядрената си програма. Макар и не във формата 5+1, заради отсъствието на американски представители в Женева, се твърди, че разговорите са координирани с американския държавен секретар Марко Рубио. Позицията – Иран трябва да бъде убеден да се откаже от ядрената си програма.

„Ключов елемент в днешните разговори трябва да бъде връщането на Иран на масата за преговори по въпроса за ядрената им програма, връщането към нулеви нива на обогатен уран, ограничаване на иранската военна дейност и прекратяване на финансирането на терористични групировки, които дестабилизират региона от години“, коментира Еманюел Макрон, президент на Франция.

Преди да отпътува към Женева, иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Техеран винаги е имал комуникация с Европа, но на този етап вратата за разговори с Вашингтон е затворена.

„Американците са тези, които искат преговори. Те са тези, които ни търсят, но и които ни отправят различни послания. Казахме им в прав текст – докато агресията срещу нас не спре, няма място за диалог и дипломация“, заяви Арагчи.

От Кремъл призоваха страните от Близкия изток да поставят червени линии, но не поясни какви. Москва има потенциал да бъде медиатор между Иран и Израел, вярва говорителят на Владимир Путин – Дмитрий Песков.

„Ние не се налагаме, а само предлагаме, защото имаме добри отношения както с Иран и Израел, така и с други държави в региона“, допълни Песков.

На хиляди километри от неутралната Швейцария размяната на удари между Израел и Иран няма изгледи да спре. Израелските власти съобщават, че няколко жилищни сгради са били поразени при нова серия ирански удари. Тел Авив пък издаде поредно предупреждение за евакуация на част от Техеран.

„Продължаваме да нанасяме удари и нямаме намерение да спираме. Набелязали сме си много цели и имаме готовност тази военна кампания да продължи дълго“, заяви ген. Ефи Дефрин, говорител на израелската армия.

Опасенията, че ескалацията между Тел Авив и Техеран може да се превърне в криза, която да обхване целия регион, се засилиха след като вчера от израелската армия първо обявиха, а по-късно отрехока, че са поразили иранската атомна електроцентрала Бушер, захранвана с руско гориво.

„Надяваме се, че израелските власти разсъждават трезво и ще се въздържат, защото всеки удар срещу Бушер би предизвикал катастрофа, сравнима, а може би и много по-страшна от всеки ядрен инцидент, познат на човечеството до момента“, каза Алексей Лихачов, директор на РОСАТОМ.

Преди срещата с европейските си колеги, иранският първи дипломат Абас Арагчи държа реч пред комитета по човешките права към ООН, където заяви, че единствената цел на Техеран в момента, е да се защити от израелската агресия.

Прочетете също