В Университета на Илинойс от есента започва да се преподава български език. Това е единственото висше училище в Съединените щати, в което ще се изучава, освен езика ни, но и българска история и фолклор. Министерството на образованието вече обяви конкурс за преподаватели. А един от двигателите на възстановеното преподаване на български в Съединените щати е генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков.
Лили Тинков е студентка във втори курс Университета в Илинойс. Срещам я по време на Парада на България в Чикаго, когато българските песни и танци са в разгара си. Лили е родена в Съединените щати. Новината, че българският език не само ще звучи в нейния университет, но и ще се изучава, едновременно я изненадва и вълнува.
„Изключително важно за хора като мен, които са родени тук, да продължим да изучаваме за нашата родина“, заяви Лили Тинков – студентка в Университета в Илиной.
Идеята за изучаване на български език на академично ниво хрумва на генералния ни консул в Чикаго Светослав Станков по време на Конференция за азбуката ни в България.
„Позаинтересувах се дали има лекторат в Америка и установих, че няма. И това адски много ме натъжи, защото тук има 44 неделни училища“, обясни Светослав Станков – генерален консул на България в Чикаго.
Университетът в Илинойс не случайно проявява интерес към програмата. Оказва се за последно именно там е преподавано на български през 70-те години на миналия век. Министерството на образованието вече обяви конкурс и търси преподаватели.
А Лили е сигурна, че ще препоръча програмата на своите американски състуденти.
„Когато трябва да обясните на един американец какво е България, какво му казвате? Семейство.Нашата традиция ме прави горда да съм българин“, каза Лили Тинков.
Да разказва за България през нашата история. Това прави и генералният консул Светослав Станков в своите срещи.
Не случайно отвъд Океана с поредица от прокламации 3 март и 24 май са признати за български дни. Станков вече работи по следваща идея – Алековият „До Чикаго и назад“ да бъде издаден двуезично – на български и английски.
„Всяко едно българско семейство в Америка трябва да има тази книга. Защото това е и визитната картичка на нашата емиграция“, обясни Станков.
А жаждата за българска реч се усети тук на празника в Чикаго – в хората, ритмите и… българската скара.