С Италия имаме прекрасни двустранни отношения. Трябва да увеличим стокооборота. Амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, както и по съвместни проекти в областта на отбранителната индустрия. Това заяви министър-председателят Росен Желязков пред медии след края на срещата му с италианския премиер Джорджа Мелони.
Желязков посочи, че за целта е важно засиленото взаимодействие на българския и италианския бизнес. Министър-председателят акцентира върху различните възможности по линия на европейските политики за индустриално сътрудничество в областта на отбраната.
Бъдещата многогодишна финансова рамка на ЕС, която започва да се обсъжда през настоящата година, беше също сред темите, по които Желязков и Мелони разговаряха в хода на срещата си днес. Министър-председателят акцентира върху позицията на България по отношение на кохезионната и на общата селскостопанска политики.
Според Желязков е важно да бъде запазена кохезионната политика, отчитайки регионалните особености на отделните страни членки. Премиерът изтъкна още, че кохезионната политика не следва да бъде ощетена заради европейската отбрана, а да се търсят нови източници на финансиране и ангажиране на частната отбранителна индустрия, с привличане на ресурси отвъд бюджетните.
Войната в Украйна също беше обсъдена на срещата на премиерите Росен Желязков и Джорджа Мелони. Българският министър-председател изтъкна възможността Светият престол да посредничи в търсенето на решение за спиране на огъня. Според Желязков е важно също така ролята на САЩ по темата да остане активна. Българският премиер акцентира още върху подкрепата за Украйна и необходимостта помощта към Киев да продължи.
„24 май е поводът да си припомним колко много сме дали и ние на света, колко съществен е приносът на българската държава към книжовността и културното развитие на европейските народи“, заяви министър-председателят Росен Желязков в словото си по време на официалния прием в българското посолство в Рим по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
„Няма друг такъв празник, който да ни кара да се чувстваме толкова единни, толкова обединени, толкова горди и толкова достойни с нашата хилядолетна българска красива, достойна традиция“, отбеляза Желязков.
По думите му 24 май отдавна не е само празник на славянската общност, а е празник на споделените европейски ценности, на общото културно наследство на европейските народи.
„Това е празник, върху чиито основи следва да градим нашето общо европейско бъдеще: на споделени ценности, духовност, книжовност, култура, просперитет“, заяви Желязков.
Министър-председателят изтъкна, че 24 май е ден, в който изразяваме и нашата благодарност към съвременните последователи на братята Кирил и Методий. Изразявайки своята благодарност към нашите духовни наставници, към хората на просветата, хората на културата, на този ден позволете от мое име и от името на българската делегация да кажем едно голямо благодаря на тези, които се грижат за духовното израстване на българския народ, заяви Желязков.
Премиерът изрази убеденост, че в настоящите трудни размирни времена бъдещето на Европа ще бъде белязано отново от култура, просветление, развитие и добруване на народите в мир. И с тази молитва към светите братя Кирил и Методий искам да се обединим в нашето разбиране за завета, който са ни оставили тези покровители на Европа, заяви в заключение министър-председателят Росен Желязков.