Home » Шоково поскъпване на храни в световен мащаб заради климатичните промени

Шоково поскъпване на храни в световен мащаб заради климатичните промени

by storm

Как цените на храните се повишават заради климатичните промени? Ново изследване показва връзката между цените на картофите във Великобритания, зелето в Южна Корея, лука в Индия и какаото в Гана. А шоковото поскъпване на храните ще доведе до повече недохранване, политическо и обществено напрежение.

Най-малко 16 пъти в различни точки на света отделни хранителни продукти са поскъпнали шоково заради климатичните промени. Това показва проучване на Суперкомпютърния център в Барселона.

Заради сушата в Съединените щати зеленчуците покъпнаха с 80%, през януари зехтинът в Европейския съюз се увеличи с 50 на сто след сушите в Испания и Италия.

В Индия лукът поскъпва с 80% през април миналата година след гореща вълна. Екстремните температури в Гана водят до световен скок в цената на какаото от 280%.

Друг фактор за скок на храните – пороите. Те водят да ръст на цената на картофите във Великобритания миналата година.

Изследването установява, че повишението идва месеци след екстремното време.

Ерих Фишер – климатолог от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих: „Ясно се наблюдава интензивно увеличение на броя на горещите вълни в Европа. Виждаме все по-често проливни валежи, а в други райони продължителни суши. Това, което беше рядкост, става нормално. В миналото горещи вълни е имало веднъж на 50 години, сега те са от 5 до 10 пъти по-често и тази тенденция ще се засилва.“

Снимки: АП/БТА и ЕПА/БГНЕС

Ако хранителната система продължава да реагира по същия начин, то и в бъдеще ще виждаме резки скокове в цените на отделни продукти и непредсказуем ефект върху световното производство, предупреждават учените. В изследването се повдигат въпроси и за централните банки, тъй като скокът в цените на храните заплашва и усилията за овладяване на инфлацията, особено в развиващите се икономики, където храната е огромно част от потребителската кошница.

Прочетете също