14 души, от които три деца от едно семейство, загинаха при най-голямата от началото на войната руска въздушна атака срещу Украйна. Поражения са нанесени в над 30 украински градове и села, поразена е предимно гражданска инфраструктура. Русия съобщи за над 100 прихванати дрона над руска територия. Няма данни за пострадали. Междувременно обменът на военнопленници по формулата „1 000 на 1 000“ приключи.
С въздушна тревога и мощни експлозии започна Денят на Киев – празникът на украинската столица, свързан с 1 500 години от основаването й. Част от жителите й слязоха в метрото, за да се предпазят, други – продължиха да снимат. Няколко часа по-късно, министърът на вътрешните работи на Украйна обобщи – жертви и десетки ранени, щети по 80 жилищни сгради и близо 30 пожара на територията на 22 украински области. Сред най-засегнатите е Мархаливка – село на около 40 км от Киев.
„У дома вече няма врати и прозорци. Много беше страшно! Имах усещане, че ще се разпадна. Слава Богу, жива съм“, разказа жителят на Мархаливка Лариса Афанисева.
Руските атаки стават все по-интензивни. Ракетите и дроновете им се изработват значително по-бързо и са по-ефективни, коментира украинската страна. Президентът Володимир Зеленски написа във фейсбук, че без натиск, жестокостта на Русия няма да спре.
„Русия протака войната и ежедневно продължава да убива. За света може и да са почивни дни, но войната продължава – и през уикенда, и в делнични дни… Мълчанието на Америка, на останалия свят, насърчава Путин“, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски.
След масираната атака, дипломат номер 1 на ЕС – Кая Калас, призова за по-голям натиск върху Русия.
И Киев, и Москва потвърдиха, че договорената в първите преки преговори от 2022 година между двете страни, размяна на пленени е завършена.
„Споразумението, постигнато на 16 май в Истанбул, в частта му за обмен на военнопленници, е изпълнено. Разчитаме, че проведената по инициатива на Русия мащабна размяна, ще спомогне за създаването на благоприятна атмосфера за обсъждането на условията за мирно регулиране на украинската криза“, заяви зам.-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин.
Сега – ако Москва спази обещанието си, огласено от външния министър на Русия – Сергей Лавров, трябва да предостави на Киев проектодокумент с условия за постигане на траен мир. За него стана ясно след телефонния разговор през седмицата между президентите на САЩ и Русия – Доналд Тръмп и Владимир Путин.