Home » Среща на върха между Китай и ЕС: Водещи теми са търговските дисбаланси и войната в Украйна

Среща на върха между Китай и ЕС: Водещи теми са търговските дисбаланси и войната в Украйна

by storm

Може да се наложи Европейският съюз да намали своята откритост към китайския внос без повече реципрочност от страна на Пекин. Това заяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тя участва в днешните търговски преговори Европейски съюз – Китай в Пекин заедно с председателя на Европейския съвет Съвета Антониу Коща.

Европейските лидери бяха приети и от китайския президент Си Цзинпин. Срещата беше доминирана от европейските тревоги от търговския дисбаланс в полза на Пекин и от китайския подход към войната в Украйна.

Китайският лидер призова Пекин и Брюксел да укрепят взаимното си доверие, а председателят на Еврокомисията се обяви за „истински“ решения в двустранните отношения, които според нея се намират в „решаващ момент“. Домакинът изтъкна, че предизвикателствата пред Европа не идват от Китай и призова блокът да се справи по правилен начин с различията. Срещата на върха съвпада с 50-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Европейския блок и Китай. Сред основните теми беше значителния търговски дисбалант от 357 милиарда долара в полза на Китай.

„За разлика от други големи пазари, Европа остава отворена за китайските стоки. Това отразява нашия дългогодишен ангажимент за търговия, основана на правила. Тази откритост обаче не среща реципрочност от китайска страна“, каза Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК.

Друг проблем са опасенията от заливането на европейския пазар с евтини и субсидирани китайски стоки.

„Китай по никакъв начин не провежда това, което някои наричат политика на субсидии. Китай не е толкова богат, колкото Европа и не можем да си го позволим. Не сме толкова глупави, че да използваме натрупаните фондове от правителството и от усилния труд на нашия народ, за да продаваме наши продукти на чуждестранни потребители“, коментира Ли Къцян, премиер на Китай.

Фон дер Лайен посочи, че отношенията на Китай с Русия са „определящ фактор“ за бъдещето на връзките между Пекин и Брюксел.

„Надяваме се, че Китай ще използва влиянието си ,за да накара Русия да приеме прекратяване на огъня, да седне на масата за преговори и да започне диалог за мир и край на кръвопролитията. Начинът, по който Китай продължава да действа във връзка с войната на Путин, ще бъде определящ фактор за бъдещите ни отношения“, заяви Урсула фон дер Лайен.

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е изразил пред домакините тревогите на 27-те за състоянието на човешките прави в Китай.

„Защитата на правата на човека е централен стълб в отношенията на Европейския съюз с други държави, включително с Китай. Днес отново изразихме загрижеността си и ще продължим да се ангажираме с тази важна тема“, каза Антониу Коща.

Фон дер Лайен съобщи за постигната договореност по „подобрен“ механизъм за износ на китайски редки елементи. Двете страни се ангажират и да увеличат усилията си в борбата с климатичните промени.

Прочетете също