Home » Среща на върха на ЕС: Очаква се подкрепа за членството ни в еврозоната

Среща на върха на ЕС: Очаква се подкрепа за членството ни в еврозоната

by storm

Подкрепа за присъединяването на страната ни в еврозоната – това е записано в проекторешението от срещата на върха на Европейския съюз. Лидерите продължават да заседават и във фокуса е помощта за Украйна и присъединяването й към Европейския съюз, ситуацията в Близкия изток и преговорите със Съединените щати за търговско споразумение.

Преди началото на разговорите премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на Европейския съвет Антониу Коща, след която стана ясно, че остава в сила ангажиментът за изискване за промяна в конституцията на Северна Македония за включване на българите.

“Нашата позиция е в пълен синхрон с изразената позиция в декларацията на НС от май месец тази година, която позиция дава достатъчно гаранции на РСМ за това, че България няма да поставя каквито и да е различни условия и да превръща процеса в двустранен. Този процес ще бъде разглеждан от нас като държава член на ЕС, като член на Европейския съвет, като отношение между Европейския съвет и РСМ. Много ясно в разговора беше поставен въпросът за това, че изпълнението на компромиса от 2022 година, който предполага промени в конституцията на РСМ с вписването на българската общност е онова условие, необходимо, за да започне преговорният процес“, каза Желязков.

Европейските лидери се опитват да постигнат консенсус по приемането на 18-ия пакет от санкции срещу Русия, който Унгария и Словакия блокират.

„Добре известно е, че често пакетите от санкции са много трудни за приемане с пълно единодушие. Но се надявам, че осемнадесетият пакет от санкции ще бъде приет“, коментира Дик Схоф, министър-председател на Нидерландия.

Унгарският премиер Виктор Орбан е и единственият лидер, който е категорично против приемането на Украйна в ЕС.

„Проблемът е войната. Ако интегрираме Украйна в Европейския съюз, ще интегрираме войната. Не искаме да бъдем в една общност със страна, която е във война и представлява непосредствена опасност за нас. Защото ако член на Евросъюза е във война, това означава, че Евросъюзът е във война и ние не желаем това“, заяви Орбан.

Лидерите на Европейския съюз обсъждат и евентуална търговска сделка със Съединените щати. Американският президент Доналд Тръмп даде срок на Брюксел до 9 юли да преговаря условията.

„Подкрепям Европейската комисия във всичките ѝ усилия за бързо постигане на търговско споразумение със Съединените щати. Искам да стартираме Меркосур и да сключим допълнителни търговски споразумения. Европа е изправена пред решителни седмици и месеци. Правителството на Федерална Република Германия подкрепя Европейския съюз. Аз бих искал да дам своя личен принос, завръщайки се в Брюксел след много, много години, за да гарантирам, че Европа ще бъде успешна в следващите години“, каза Фридрих Мерц, канцлер на Германия.

„Да се впуснеш в търговска война, която прави и двете страни на Атлантика по-бедни, е просто глупаво. Така че аз подкрепям подхода, предприет досега от председателя на Комисията, която винаги е оставала много спокойна, не се оставя да бъде провокирана и просто преговаря, за да постигне споразумение. Ако се окаже, че все пак се стигне до едностранни и неразумни мита, тогава трябва да предприемем разумни, пропорционални и много целенасочени контрамерки“, коментира Барт Де Вевер, министър-председател на Белгия.

Европейските лидери подкрепят НАТО за увеличаване на разходите за отбрана до 5 процента от БВП и призовават за бързи законодателни действия в Европа за стимулиране на военното производство, съвместните поръчки в отбраната и използването на европейските финансови инструменти.

Прочетете също