Реакции след ударите на САЩ срещу Иран: „Опасна ескалация“ и „исторически поврат“
САЩ извършиха въздушни удари по три ядрени обекта в Иран, като официално се присъединиха към военната кампания на Израел след дни на спекулации относно възможна намеса.
„Ключовите ирански съоръжения за обогатяване на уран бяха напълно и тотално унищожени. Иран, насилникът на Близкия изток, трябва сега да избере пътя на мира,“ заяви Доналд Тръмп в телевизионно обръщение от Белия дом след атаките.
Вижте обзор на ключовите международни реакции:
Иран
Иранският външен министър Абас Арахчи осъди атаките като „скандални“ и подчерта, че страната има право да защитава своя суверенитет.
„Събитията тази сутрин са възмутителни и ще имат вечни последствия,“ написа той в X, наричайки нападенията „противозаконен и престъпен акт“.
„В съответствие с Хартата на ООН и правото на самозащита, Иран запазва всички възможности да защитава своя суверенитет, интереси и народ.“
Организацията за атомна енергия на Иран също нарече действията на САЩ „варварски акт и нарушение на международното право“.
„Уверяваме великия ирански народ, че няма да позволим този национален отрасъл — плод на кръвта на ядрените мъченици — да бъде спрян,“ гласи изявление в държавните медии.
Израел
Израелският премиер Бенямин Нетаняху поздрави Тръмп, заявявайки, че атаките ще „доведат Близкия изток и отвъд до бъдеще на просперитет и мир“.
„Смелото ви решение да ударите ядрените съоръжения на Иран с мощта и справедливостта на Съединените щати ще промени хода на историята,“ каза той във видеообръщение.
Нетаняху добави, че е изпълнил обещанието си да унищожи ядрените възможности на Иран.
Хамас
Палестинската терористична групировка Хамас осъди това, което нарече „вопиюща американска агресия срещу територията и суверенитета на Ислямската република Иран“.
„Тази жестока агресия е опасна ескалация,“ заявиха от групировката. „Това е открито нарушение на международното право и пряка заплаха за световния мир и сигурност.“
ООН
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш определи ударите като „опасна ескалация в регион, който вече е на ръба“.
„В този критичен момент е наложително да се избегне спирала от хаос,“ гласи изявлението му. „Няма военно решение. Единственият път напред е дипломацията. Единствената надежда — мирът.“
Демократите в САЩ: „Едностранна военна акция“
Лидерът на Демократическата партия в Камарата на представителите, Хаким Джефрис, обвини Тръмп, че тласка САЩ към война.
„Президентът Тръмп подведе страната относно намеренията си, не потърси одобрение от Конгреса за използване на военна сила и рискува американско въвличане в потенциално катастрофална война в Близкия изток,“ каза Джефрис в изявление.
„Доналд Тръмп носи пълна и абсолютна отговорност за всички неблагоприятни последици от тази едностранна военна акция.“
Киър Стармър – премиер на Великобритания
“Ядрената програма на Иран е сериозна заплаха за международната сигурност. На Иран никога не трябва да бъде позволявано да разработва ядрено оръжие и САЩ предприеха действия за смекчаване на тази заплаха. Ситуацията в Близкия изток остава несигурна. Стабилността в региона е приоритет. Призоваваме Иран да се върне на масата за преговори и да постигне дипломатическо решение за прекратяване на тази криза”.
Кая Калас – върховен представител на ЕС по сигурността и външните работи
“Не трябва да се позволява на Иран да разработва ядрено оръжие, тъй като това би било заплаха за международната сигурност. Призовавам всички страни да отстъпят, да се върнат на масата за преговори и да предотвратят по-нататъшна ескалация. Министрите на външните работи на ЕС ще обсъдят ситуацията утре”