Беше постигнато споразумение, беше единодушно потвърдена и декларацията, като основният акцент в нея е постигането до 2035 година на разходите за отбрана в размер на 5% от брутния вътрешен продукт на всяка съюзна държава, заяви Росен Желязков след срещата на върха на НАТО в Хага.
По думите му от 3,5 процента ще са за същински разходи за отбрана и 1,5% за разходи, които имат отношение към отбраната – инвестиционни, технологии, инфраструктура, която има военно предназначение.
Желязков допълни, че няма годишни задачи, а е важно през 2035 целта да бъде постигната.
„България потвърждава този ангажимент, като за нас възможностите са не само бюджетни, а и възможността за използване на инструмента „Save“ до 2030 година, което ще ангажира значителни инвестиции в отбранителните ни способности. България целенасочено ще инвестира в тази посока. Ще бъде изготвен национален план за инвестициите в отбраната и ще мине през всички процедури за одобрение и позициониране от гледна точка на разходите през всички години до 2035 година“, коментира Росен Желязков.
Относно Република Северна Македония заяви: „Потърсих президента на РСМ, защото позицията на България е, че Северна Македония трябва да бъде част от Европейския съюз въз основа на собствените заслуги, като България се придържа стриктно към Декларацията от май месец на българското Народно събрание – за нас от ключово значение е защитата на правата на българите в РСМ, както и компромисът от 2022 година, френското предложение и решението на Европейския съвет е основополагащо за нашата позиция по отношение на ролята и процеса по прогрес на Република Северна Македония за изпълнение на критериите за членство и за започването на преговорите по първия преговорен клъстер – основополагащите моменти. С президента на РСМ имахме много добър разговор – за човешки права, за европейски ценности, за езика, който трябва официалните лица, които представляват държавите, да насажда приятелство, а не омраза“.
Поясни, че влизането на РСМ в Европейския съюз ще стане с изпълнение на критериите за членство.
„Добросъседството се базира на изпълнение на договореностите, които сме постигнали с РСМ с Договора за добросъседство, с приетия от всички страни модел на преговорите 2022 година с решението на Европейския съвет. Нашата национална позиция няма да я променим и ще искаме и ще настояваме европейските ценности да бъдат изпълнявани по отношение на българите в Република Северна Македония, включително и чрез вписването ни в конституцията, което е условие за началото на преговорите „, каза още Росен Желязков.
НАТО е по-силен и обединен, подчерта още българският премиер.
„Всяка политическа сила, която поставя в своето политическо наименование или своята характеристика термина антикорупционна, трябва да е на висотата на отговорността да поема такава. Мисля, че действието на Кирил Петков е в тази посока – да поеме отговорност за това, което е изнесено – важно е равенството пред закона да бъде гарантирано. Това е върховенството – всички са равни пред закона и законът се прилага еднакво спрямо всички“, каза в коментар относно подадената оставка от Кирил Петков Желязков.